U proteklim godinama kada se do posla stizalo teško ili nikako, mnogi radnici iz Srbije tražili su svoju šansu izvan granica Srbije. Pored uvek atraktivne Nemačke, Austrije i nekih daljih zemalja, značajan broj naših sunarodnika opredelio se za traženje posla u Sloveniji, najrazvijenijoj zemlji regiona.
Posao u Sloveniji ima odredjene prednosti, medju kojima je istorijska, socijalna i ekonomska povezanost proistekla iz višedecenijskog života u istoj zemlji. Ako se tome doda i lakše savladiva jezička barijera, onda se odluka da se potraži posao u Sloveniji može doneti sa većom izvesnošću.
Kako će bilateralni sporazum uticati na zapošljavanje naših radnika u Sloveniji?
Prema zvaničnim podacima, u Sloveniji radi preko 16.000 radnika iz Srbije. Tokom prošle godine našim državljanima je izdato oko 10.000 radnih dozvola, a u prvoj polovini ove godine radne dozvole je dobilo još oko 6.000 radnika iz Srbije.
Vlade Srbije i Slovenije potpisale su bilateralni sporazum koji reguliše zapošljavanje radnika iz Srbije u Sloveniji, a stupa na snagu u septembru, ove godine. Njime će biti još 5.000 radnika iz Srbije radno angažovano u Sloveniji.
Značajna novina koju donosi ovaj sporazum radnicima iz Srbije je mogućnost dobijanja radne dozvole na tri godine Obaveza radnika je da prvu godinu boravka i rada u Sloveniji provedu kod prvog poslodavca. U naredne dve godine našim radnicima će biti sasvim otvoren pristup tržištu rada Slovenije, a u smislu odabira poslodavca.

Ko najlakše može naći posao u Sloveniji?
I Slovenija se našla medju zemljama koje sve teže dolaze do preko potrebne kvalifikovane, stručne radne snage. O posebno deficitarnim zanimanjima govore u Zavodu za zapošljavanje Slovenije:
“To je dobra vest, jer su Sloveniji sada ionako potrebni radnici. Najviše nam nedostaju vozači, varioci, električari, radnici u ugostiteljstvu, turizmu i građevinarstvu” . Dodaju da se ovom vrstom sporazuma neće nadoknaditi manjak radne snage, već je on prevashodno potpisan da bi se radnici još bolje zaštitili.
Prema njihovim podacima, u Sloveniju najviše radnika stiže iz Bosne I Hercegovine, a odmah zatim iz Srbije.
Inače, prosečna plata u Sloveniji je oko 1.100 evra, mesečno. Stopa nezaposlenosti je oko 4,2%. Zvanično, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje je oko 71.000 nezaposlenih radnika. Najvećim delom, reč je o niskokvalifikovanim radnicima, odnosno onim sa zanimanjima koja su nekonkurentna na tržištu rada. Medju njima su I stariji radnici, koji su I kod slovenačkih poslodavaca u inferiornom položaju.
Dodajmo još I to da slovenački radnici koji odluče da posao potraže u inostranstvu, najčešće odlaze u Austriju.
( izvor: Politika )
Milena Stolic 07.02.1069.tekstilac po struci .dugogodisnji rad u krojackim salonima,rad sa dizajnerima ,u,,Benetonu ,,od 2012 trazim posao u sloveniji u oblasti sivenja bill koje vrste .firma Boxmark Leather potrazuje radnike Ali nemam njihov kontakt.U obzir dolaze I drugs for me.unapred hvala.
Trgovac sam po struci
Predao sam papire u firmu u sloveniji, izradjena je radna dozvola, poslednja informacija koju sam dobio iz firme je da su papiri koje sam poslao vraceni u srb na biro za zaposlajavanje, zbog nekakvog novog sporazuma dveju vlada, srpske i slovenacke. Da li kojim slucajem znate nesto vise o tome ?
Hteo bih da radim kao vozac sa iskustvom. Sa A, BI C kategorijama. Vec sam radio u hrvatskoj i Italiji, dobio papire, ali su ostali u policijskoj stanici u istri, pazin. Ali sve jedno mislim da bi i to znacilo jer, kada sam prelazio granicu nazad, pitali su me gde su mi kartice evropske unije tipa zdravstvena i licna (osobina) sto bi rekli tamo. Pa sam shvatio da njima podatke izbacuje racunar i ako sam dokumenta ostavio tamo. Nikakav problem nije bio, a i ako ima nekih promena do sad, nadam se da papiri ne bi bili problem. Ako su potrebni vozaci kao sto je i navedeno, zeleo bih da iskoristim priliku da radim i vise zaradim tamo dok ne realizujem i pokrenem svoju firmu… Svoj biznis.